Description
De-a lungul istoriei cunoscute, perioadele în care statul a exercitat controlul asupra emisiunii monetare au fost întotdeauna sinonime cu o eră de prosperitate, pace, îmbogățire culturală, ocupare deplină a forței de muncă și inflație zero.
În schimb, atunci când bancherii privați uzurpă controlul asupra creării monetare, rezultatele inevitabile sunt cicluri recurente de sărăcie și prosperitate, șomaj, inflație endemică, precum și un proces gigantic și crescând de transfer al bogăției și al puterii politice în mâinile acestei mici clique, care controlează acest sistem monetar de exploatare.



























